Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Uličiansky V, Schroner Z, Mokáň M. Sprievodca diabetika na ceste životom

Autoři: Ivan Tkáč
Autoři - působiště: IV. interná klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a lekárskej fakulty UPJŠ, Košice
Článek: Forum Diab 2012; 1(2-3): 124
Kategorie: Z odbornej tlače

Vydanie prvé. Turany: P + M Turany 2012. 100 strán. ISBN 978-80-89410-22-4

Publikácia autorov Vladimíra Uličianskeho, Zbynka Schronera a Mariána Mokáňa v rozsahu 100 strán edukačného textu je najkomplexnejšou publikáciou tohto typu, ktorá na Slovensku vyšla v posledných rokoch. Okrem diabetikov a ich príbuzných môže byť vhodná pre zoznámenie sa s problematikou aj pre ostatnú laickú verejnosť.

V prvej časti sa rozoberá hlavne definícia cukrovky, jej diagnostika a akútne aj chronické komplikácie. Obzvlášť dôležité môže byť pre verejnosť a príbuzných diabetikov časť týkajúca sa zisťovania rizika cukrovky a sumarizujúca preventívne opatrenia u jedincov s vysokým rizikom rozvoja cukrovky.

V druhej časti knihy sú jednoduchým spôsobom zrozumiteľným pre väčšinu pacientov, ale napriek tomu dostatočne detailne, vysvetlené princípy liečby cukrovky, a to ako režimové opatrenia, tak aj farmakologická liečba. To všetko v kontexte hlavného cieľu tejto liečby, a to prevencie mikrovaskulárnych komplikácií a makrovaskulárnych ochorení s cukrovkou združených.

Posledná časť knihy obsahuje špecifické problémy pacientov s diabetom, ako sú diabetické pomôcky, starostlivosť o nohy, tehotenstvo u diabetičiek, a venuje sa aj problematike cestovania. Obzvlášť dôležité a zatiaľ málo publikované v edukačných publikáciách sú kapitoly týkajúce sa psychologických a sociálnych problémov pacientov s diabetom. V poslednej kapitole sa formou často kladených otázok autori vracajú k najdôležitejším častiam textu, a tak nenásilným spôsobom upozorňujú, čo si má čitateľ rozhodne „odniesť domov“ po prečítaní publikácie.

Celkovo možno konštatovať, že Sprievodca diabetika na ceste životom je moderným rozšírením edukačnej literatúry pre diabetikov, ktorá doteraz pozostávala hlavne z rozličných letákov a brožúr, často vytrhnutých z kontextu celkového ochorenia.

prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD.

ivan.tkac@upjs.sk

garant špecializačného štúdia diabetológie na UPJŠ LF v Košiciach

Doručené do redakcie 15. septembra 2012

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.4/5, hodnoceno 62x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 3 / 2018

zobrazit obsah

 

 

Nejčtenější